Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?Web tasarım nedir sorusuna kavramsal bir yanıt vermek istiyorum. Kavram her ne kadar tasarlamak fiiline imleniyorsa da aslında web yazılım, web sitesi kodlama, web sitesi kurulumu gibi anahtar kelimeleri de içine dahil etmektedir.

Çünkü tasarlamak; ancak teknik taban-alt yapı tamamlandığı anda mümkün olabilmektedir.

Örneğin yeni bir pencere icat ettiniz, pencerenin ikinci açılma türü olarak yukarıdan değil de aşağıdan açılmasını istiyorsunuz. Fikri kafanızda kurdunuz, eskiz çizimleri yani dış düzeyi tamamladınız; ama bunu üretmelisiniz de.

Bu yüzden örnek bir duvar buldunuz, ölçüp biçip pencerenizi yerleştirdiniz. Eğer ölçüp biçmeseydiniz, yani teknik ölçümlerle pencereyi duvara monte etmeseydiniz, doğal olarak icadınız zihinsel bir aktivite dışında hiçbir değeri olmayan bir fikir olarak kalacaktı.

Bunları neden söylüyorum, çünkü eğer firmanız için oluşturmak istediğiniz web sitesi sadece ve yalnızca göze hoş gelen bir dış tasarıma sahip olursa günümüz dijital çağında bazı ayrıntıları ıskalamış olacaksınız.

Çünkü artık milyonlarca web sitesi var, hepsi çok güzel de dizaynlara sahipler. Bu siteler içinden sıyrılmalı ürün, hizmet ya da firma bilgilerinizin ulaşılabilir olmasını sağlamalısınız.

Yani kısaca, web tasarım nedir diye orta yollu bir soru soracak olursak, web tasarım firma, ürün, hizmet ya da düşüncelerinizi web ağı üzerinde görünebilir kılmaktır diyebiliriz.

İnternette Biçim- İçerik ve Seo

O zaman şöyle bir durum söz konusu; web sitemizin bir dizayn yani form, yani dış görünüşü bir de bu dış görünüşten aslında ayrılamayacak bir iç görünüşe, özgün içeriğe ihtiyacı var. Hangi tür bir çıkış ve izlenim yapmak istiyorsak ona göre kendimizi ayarlamalıyız.

Örneğin dikkat çekici, ilgi uyandıran bir web dizaynı hazırladık, çok da güzel şeyler, özgün, yaratıcı içerikler ekliyoruz, işimiz bitti mi hayır!

Ne yazık ki hayır, çünkü özgün içerik, ancak web siteleri ağını kullananların kabul ettiği, onayladığı bir özgün içerik olmalı, biraz disiplinli, biraz entegre, biraz organize, biraz da ciddi.

 

Özgün İçerik ve SEO

Ben yaklaşık 4 yıl, sinema ve filmlerle ilgili en azından 10.000 sayfa özgün içerik oluşturdum. Bazı özel kelimelerde birçok kimsenin daha önce yazmadığı şeyler yazdım ama en çok yazdığım konularda bile insanların beni bulması çok zor oldu; çünkü örneğin google arama motorunda 5. sayfa civarında ortaya çıkıyorum.

Bunun nedeni ise benim makalelerimi bazı istatistikleri gözden geçirmeden, dikkate almadan paylaşmış olmam. Biraz, boşa emek değil mi:)

Özel bir blogunuz varsa, sadece özel konularda yazılar yazıyorsanız bir şey diyemem ama ticari bir atılımın web ağı içerisinde bu tür bir vakıa yaşaması çok problemli .

Bu yüzden web tasarım nedir sorusuna bir kez daha cevap vermek istiyorum, web tasarım organize edilmiş özgün içerikler oluşturmaktır.

Yahoo, Bing, Google

Türkiye’de şu an en çok kullanılan arama motoru google bu yüzden seo çalışmalarını firmalar google’ın kriterlerine göre yapıyorlar. Google kriterleri, aslen ortalama bir kullanıcının internet aleminde gezinme psikolojisinin özeti.

Google insanlaşmaya çalıştığına göre, aslında kriterler google’a ait değil bizlere, normal, sıradan insanlara ait.

Bu durumda bir firmanın tanıtım filmini, web tasarım çalışmasını, reklam filmi çekimi çalışmasını normal, sıradan insanların anlayabileceği bir dilde organize etmesi gerekmekte. Ben sadece hedef kitlem ile ilgilenirim deseniz bile, hedef kitlenizin de insanı yanını göz ardı etmemeniz lazım.

Bu yüzden web tasarım çalışması yaparken, web dizayn dış görünüş, web link iç görünüş, içerik ve insan algoritması analizini- ( seo çalışmalarını ) birlikte yürütmeniz lazım. Benden söylemesi.

Search Engine Optimizasyon’unun ne olduğu da farklı birçok makaleye bırakalım.

Share Post :

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield