Tanıtım Videosu Hazırlama | Hacivad Reklam AjansıTanıtım Videosu Hazırlama

Tanıtım videosu hazırlama ile tanıtım filmi çekimi anahtar kelimeleri arasında bir fark mıdır sizce? İşin aslı film kelimesinin yerine kullanılmaya başlayan video (vidyo) kelimesi. Bunun dışında işin teknik kısımlarını bilmeyen firma çalışanları için değişen önemli bir şey yok. Yani pelikül döneminden kalma film kelimesi ve yeni dönem dijital kameraların bize öğrettiği video kelimesi arasında işin özünü bilmeyenler için çok bir değişiklik yok.

Tanıtım Videosu Hazırlama, Tanıtım Filmi Çekimi, Tanıtım Filmi Hazırlama işlemleri aynı kapıya çıkıyor. Hani firmalardan birisi ben dijital değil de eskilerden 8,16,35 mm pelikül film kullanarak tanıtım yaptırmak istiyorum diye ısrar etmezse; tanıtım kelimesi sonuna gelen bütün kelimeler sonuçta her reklam ajansında aynı hizmetle sonuçlanıyor.

Tanıtım Videosu

Tanıtım filmi çekimi kelime öbeği yerine tanıtım videosu hazırlama kavramını kullanan firma iletişimcilerinin bir celse de olsa dijital film çekimi sonucunda oluşan sonuç verisine video dendiğini biliyor olduklarını kabul ediyoruz. Bu tür kişiler artık bir çok alanda- sinema hariç- tamamen dijital kameralar kullanıldığını biliyorlar. Ama küçük bir detay daha var bu aralamalarda: Video kelimesine odaklanan firmaların bir kısmının kamera kullanılarak yapılan firma içi- dışı çekimlerini değil de masaüstü hazırlanan animasyon, infografik çalışmaları kastettiği de oluyor.

Kamera Çekimiyle Yapılan Tanıtım Videosu

Biz hacivad olarak tanıtım videolarını müşteri özel isteği olmadığı sürece HD (1920*1080) formatta çekiyoruz. Yalnızca 3 sene önce bir filmi 5k çekmiştik, şimdiye kadar yaptığımız yaklaşık 100 tanıtım filminden 2 tanesini 2.5K, diğerlerini de hd formatta çektik. Genel coğrafi internet altyapımız düşünüldüğünde 1080p (1920*1080) çözünürlüğü üstünde çekilen filmlerin çıkış formatının da hd olması müşterinin yararına olacaktır. Film çekip müşterimize internet hızımızdan dolayı izletemeyecek olmamız ne kadar da komik olurdu.

Masaüstü Hazırlanan Tanıtım Videosu

Tanıtım videoları sadece çekim yapılarak değil; stock çekimlerin hazır olarak satın alınması ya da el çizimi 2D-3D animasyon filmi hazırlama yöntemiyle de oluşturulabilirler. Biz bu işlemlere Animasyon Reklam Filmi ya da İnfografik Hazırlama anahtar kelimeleriyle hitap ediyoruz. Bunlardan farklı olarak işin tekniğine göre 3D mimari animasyon ya da 2D animasyon isimleri de kullanılabiliyor.

Bu türde hazırlanan videolar daha yaratıcı olabiliyorlar, birer tanıtım videosu olarak daha fazla ilgi görebiliyorlar. Bu videoların maliyetleri videonun sıfırdan hazırlanması ya da stok görüntüler kullanılarak yapılmasına göre değişebilmektedir.  Ama genellikle animasyon reklam filmleri daha maliyetli olmaktadır.

Firmaların Tanıtım Videosu Hazırlama işlemine başlamadan önce firma içi kamera kullanımının zorunlu mu olduğuna yoksa temsili odalar, fabrikalar, kişiler kullanılmasının firma itibarına etkisinin olumlu mu olumsuz olmasına karar vermeleri gerekmektedir. Reklam ajansları da bu karar verme işlemi için kuruluyorlar zaten.

Gerisi teferruat.

Hacivad’la kolay bir şekilde halledilebilir.

Share Post :

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield