Tanıtım Filmi Çalışmaları ve Ekipman Seçimi

Tanıtım Filmi Çalışmaları | Hacivad Reklam AjansıTanıtım Filmi Çalışmaları ve Ekipman Seçimi

Tanıtım Filmi Çalışmaları ve Ekipman Seçimi başlıklı yazımızda tanıtım filmi çalışmalarında kullanılan ekipmanların filmlere yaptığı dolaylı ve dolaysız etkilerden bahsetmek istiyoruz. Bu yazımızda ekipmanlar arası karşılaştırmalar yapmak yerine tanıtım filmi çalışmaları sırasında kullanılan ekipmanların ve bu ekipmanlarla yapılan sinematografik hareketlerin filme kattığı yan anlamlardan bahsedeceğiz.

– Kamera ve Çözünürlük

Filmin dijital olarak hangi çözünürlükte çekildiği filmi biçimsel açıdan etkileyen unsurlardandır. Filmin yüksek çözünürlükle çekilmesi film içindeki detayların daha görünebilir kılınmasını ve film görüntü kalitesinin artmasını sağlayacaktır. Çektiğimiz filmler genellikle internet ortamında yayınlandığı için filmin çekim formatından ziyade filmin yayınlanma, paylaşım formatı daha önemlidir. Biz hacivad olarak 4k-5k çekimler yapıyor olsak bile 2 adet hd formatta çıktı almaktayız. Profesyonel gözlerin bile ayırt etmekte zorlandığı mp4 (orta bitrate) formatını düşük dosya boyutu elde etmek için kullanmaktayız.

Hd (1920*1080) formatta paylaşılan bir video internet ortamımıza uygundur. Biz temel olarak mp4, h264 mov ve filmin çekildiği ana formatta çıktılar almaktayız. Müşterilerimiz ise genellikle 5 dk’lık bir filmin 400 mb civarında dosya boyutu oluşturduğu hd mp4 (&5000 bitrate) formatını internete yüklemektedir.

Kamera- Lens Seçimi

Bir tanıtım filminde perspektif önemlidir. Bir alanı olduğundan daha geniş göstermek için geniş açılı lensler, bir alanı daha dar ve dolu göstermek için de dar açılı lensler kullanmaktayız. İnsan ve insana dair unsurların bulunduğu çekimlerde genellikle normal açılı lensler (35-55mm) kullanmaktayız.

Işık Araçları Seçimi

Işık bir film çalışmasında iki görevde kullanılır. Birinci anlamıyla ışık aydınlatma görevi görür. Fabrika ya da geniş alana sahip merkezleri olan çalışmalarımızda detayların aydınlatılabilmesi için 2000-4000-10.000 W arası ışıklar kullanmaktayız. Bu ışık ana ışık olarak görev almaktadır ve bu ışığın amacı nesnelerin grain oluşturmadan net görülmesini sağlamaktır.

Işık ikinci anlamında ise gölge ve renk oluşturmak için kullanılır. Kullandığımız ana ışıklar renk açısından sarı veya beyaz olabilmektedirler. Özel bir seçim olmazsa eğer, biz çekimlerimizi gözün doğal olarak gördüğü renklerle çekmekteyiz. Bazı özel durumlarda ise mavi veya turuncu renklere kayma da gerçekleşebilmektedir.

Mavi ışık soğuk bir renk olduğu için firmanın itibarını daha da ciddileştirmektedir. Sarı renk ağırlıklı çekimler genel olarak firmalar tarafından çok beğenilmemektedir.

Gölge, filmlerde istenmeyen bir unsurdur. Özel bir istek olmazsa biz homojen dağılım yapacak çekimde ışık yapmaktayız. Ama bazı büyük makinelerin yer değiştirilmesinin yapılamadığı durumlarda normal kabul edilebilecek gölgeler oluşabilmektedir.

Kamera Hareketleri: Tripod, Ronin, Slider, Jimmy Arm ya da Drone

Tanıtım filmleri genel olarak sıkıcı çalışmalardır. Konuyla ilgisi olmayan kişiler tarafından izlenmesi zordur. Bu ayrıntı dikkate alındığında kamera hareketleri tanıtım filmlerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Biz çok yakın planlar hariç tüm planları belirli bir ritme sahip kamera hareketleri ile çekmekteyiz. Burada önemli olan firmanın nasıl bir profile sahip olduğudur. Firma örneğin bir fabrika ise genellikle yavaş ve nizami hareketlerle ciddi bir hava yaratılmalıdır. Bunun için iyi kullanılan bir ronin, iyi bir slider ya da sağlam bir tripod yeterli olacaktır. Biz genellikle pan, tilt ve slider-in hareketlerini bu tür firmalar için tavsiye etmekteyiz. Örnek Çalışma

Daha kreatif çalışmalar yapılan firmalarda zoom in-zoom out ya da ronin (steadicam) ile yapılan sürekli hareketler daha etkili olacaktır. Örnek Çalışma

Kamera hareketleri firmanın profiline uygun şekilde yapılmalıdır.

Drone- Havadan çekim çalışmalarında en önemli ayrıntı ise çekimin titreme olmadan sakin bir ritmle düzgün- aritmetik bir şekilde yapılmasıdır.

Film Kurgu ve Montajı

Filmin kurgusu film çekimiyle başlar. Işık rengi, kamera hareketleri gibi çalışmalar filmin montajı yapılmadan önce karar verilmesi gereken çalışmalardır. Kamera hareketleri ile ritm verilen bir çalışmada kurgu da kamera hareketlerini takip etmektedir.

Yaratıcı bir kurgu yapılmak isteniyorsa buna filmin çekimine başlamadan önce karar verilmelidir. Çünkü kamera seçimi, seslendirme metni, kamera hareketleri ve ışık renk ve gücü kurguya göre yapılmaktadır.

Tanıtım filmi çalışmaları firma profiline göre kurgulanmalı ve bu detayları bilen profesyonel çalışanlar tarafından yapılmalıdır.

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield