Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi | Hacivad Sosyal Medya AjansıSosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi söz öbeğine google’ın anahtar kelime planlayıcısı aracılığıyla bakıldığında aylık ortalama 1.000 kez arandığı görünüyor. Bu kelime geçen sene daha fazla arama alıyordu ama bu sene biraz hit kaybı yaşadı. Ülke olarak yaşadığımız büyük facialar, firma ve marka iletişimcilerinin başka önceliklere odaklanmasına neden olmuş gibi görünüyor. Ama sonuçta Sosyal Medya Yöneticisi olmak isteyen ya da sosyal medya yöneticisi arayışında olan firmalar halen bu kavram öbeğini iyi bir oranda araştırmaya devam ediyor.

Biz de bu kavrama biraz daha yakından bakalım istedik.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir

Sosyal medyamızı yönlendirmek, yenilemek ya da aktif hale geçirmek amacıyla yaptığımız çalışmalara sosyal medyanın yönetilmesi adı verilmektedir. Sosyal medyanın yönetilmesi aslen sosyal medya platformlarının entegre bir şekilde planlanması demektir. Peki sosyal medya yönetilebilir bir şey midir? Gerçekten bir yöneticiye ihtiyacı var mıdır?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformları bir ajans ya da bir sosyal medya uzmanı vasıtasıyla yönetilebilir. Ya da sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmak isteyen firmalar kendi içlerinde bu tür görevleri üstlenebilecek kişiler oluşturabilir, onlar aracılığıyla sosyal medya platformlarını yönetebilirler.

Sosyal medyayı kullanmayan bir kişiyi bulmak çok zor bu dönemde. Bu yüzden sosyal medyayı aktif kullanan bir kişinin, bir firmanın sosyal medya platformlarını da aktif bir şekilde kullanabileceği gibi bir algı oluşmuş durumda. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Tecrübe eksikliğine dayalı bir bilgisizlik durumudur bu.

Çünkü; sosyal medyayı kişisel olarak aktif kullanmak ile kurumsal olarak doğru kullanmak birbirinden farklı bir düşünce yapısı gerektirir. Evet bir çok kez söylediğimiz gibi sosyal medya platformlarında içerik paylaşımı yapılırken hem bireysel hem de kurumsal anlamda doğal olunmalıdır. Ayrıca doğru bir espri anlayışına da sahip olmak gerekmektedir. Bir kişi kendi kişisel hesabını kullanırken bu istenen özelliklere uygun kullanabilir; lakin bir firmanın çok yönlü hedef kitlesini bulmak için yapılan analizler firmanın bir sosyal medya profilini çizmesini sağlar.

Bu profil markanın sosyal medyadaki her şeyidir. Kişisel hesaplardaki yaratıcılık keyfi bir yaratıcılıktır; lakin kurumsal hesaplarda keyfiyet kabul edilemez. Somurtkan bir tavır sergilemek de problem yaratacaktır, ama kurumsal firmalar, zeki bir babanın arkadaş listesinde oğlu, kızı, karısı ve babasının da bulunduğu bir kişilik profiliymişcesine bu sorumluluklar doğrultusunda paylaşım yapmak durumundadırlar.

Bu duruş, özgün, yönlendirici, karizmatik ve sevecen bir espri anlayışını beraberinde getirecektir. Bu anlamda sosyal medya yönetimi bu duruşun getirdiği sorumlulukla birlikte yürütülmedir.

Share Post :

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield