Sosyal Medya Yöneticisi ile Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yöneticisi ile Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yöneticisi | Hacivad Sosyal Medya AjansıSosyal Medya Yöneticisi ile Sosyal Medya Yönetimi yazımızda daha önce bir çok kez değindiğimiz sosyal medya yönetimi çalışmalarına işin yöneticisi tarafından bakmaya çalışacağız. Sosyal medya yöneticisi olmak için ne yapılmalı, ya da sosyal medya yöneticisi sertifikaları pratik olarak işe yarıyor mu gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Sosyal Medya Yönetici Ne Yapar?

Sosyal medya yönetim ve danışmanlık çalışmalarını yürüten kişiye, sosyal medya uzmanı ya da sosyal medya yöneticisi adı verilir. İki sıfat arasında kavramsal olarak bir fark var, ama pratik olarak bu farkın pek bir önemini göremiyoruz. Sosyal medya uzmanı, bir nevi kreatif direktör gibi, sosyal medya planlama çalışmalarını yaparken yönetici arkadaş ise teknik olarak işin yürütülmesiyle ilgilenir. Lakin; bu kişiler genel olarak sektörümüzde aynı işi yapmaktadırlar.

Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olunur?

Sosyal medya planlama bir dijital pazarlama çalışmasıdır. Bu açıdan bakıldığında bir yönetici öncelikle dijital pazarlama faaliyetlerine hakim olmalıdır. Seo (search engine optimizing), adwords reklamcılığı, smo (social media optimizing) çalışmaları arasındaki farkları ve hangisinin hangi noktada kullanılmasını gerektiğini bilmelidir. Hedef kitle, sektör ve rakip analizi yapabilmeli, anahtar kelime bazlı düşünebilmelidir. Bunun dışında bir smy, sosyal medya platformları reklam çalışmalarını ve hedef kitle farklılıklarını iyi bilmeli, video, imaj ve metin içerik oluşturma aşamasında titiz olmalıdır.

En önemli avantajlardan biri de hangi sosyal medya platformunun global alanda hangi durumda olduğunu bilinmesi ve sosyal medya trendlerinin takip edilmesidir.

Sosyal Medya Yöneticisi Olmak İçin Sertifika Gerekli mi?

Yönetici olmak için, her hangi bir şey olmak için diploma gerekmediği gibi bir sertifikaya da ihtiyaç yoktur. Lakin, dijital pazarlama alanındaki bilgi ancak deneyime dayalı bir bilgi türüdür, bu yüzden ajans yüzü görmek ve ajans temposunu yaşamış olmak çok önemlidir. Eğer ajans dışı çalışılmak isteniyorsa da, bir firmanın sosyal medya hesaplarına talip olmadan önce markayı tanımak, marka hakkında vizyon ve misyon çalışması yapmak ve doğru anahtar kelimelere odaklanmayı bilmek çok önemlidir.

Bu yüzden tecrübesiz ama zeki bir arkadaşımız sosyal medya yöneticisi olmak istiyorsa en azından bu tür bir sertifika ile kendisine referans ve tecrübe kokusu edinebilir.

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield