Sosyal Medya Reklam | Hacivad Sosyal Medya AjansıSosyal Medya Reklam Çalışmaları Neden Yapılır?

Sosyal Medya Reklam Çalışmaları Nasıl Yapılır? sorusu son dönemlerde çok popüler. Sosyal medya planlama çalışmaları, sosyal medya platformlarının kurumsal itibar oluşturmak, sosyal medya iletişim oranını arttırmak ya da direkt olarak ticari hacmin genişlemesine yönelik satışlar yapmak için kullanılmasıdır. Firmalar güncel paylaşımlar yapıp sosyal medya hesaplarını aktif tuttukları çalışmaların dışında ücretli reklam faaliyetleri de düzenleyebilirler.

Sosyal medya reklam çalışması, belirlenen hedef kitle doğrultusunda yeni bir ürünü duyurmak ya da yeni bir kampanyadan bahsetmek için yapılabilir. Ayrıca sosyal medya reklam çalışmaları yeterli sayıda beğeni ve takipçisi olmayan firmaların popülerlik oranlarını arttırmak için de kullanılabilir. Reklam çalışmasının ne tür bir amaca hizmet edeceği sosyal medya planlama çalışmalarına başlanırken planlanmalıdır. Gündemi değiştiren bazı olağan dışı durumlarda planda bulunmayan reklam çalışmaları da yapılabilir.

Sosyal Medya Reklam Çalışmaları Gerekli mi?

Sosyal medya yönetimi çalışmalarını yaptığımız firmaların çalışmaya başlamadan önceki takip ve beğeni ortalamaları ve sayfa istatistikleri çok önemlidir. Eğer firma sosyal medya hesaplarını yeni kullanmaya başlamışsa doğal olarak takipçisi olmayacaktır. İlk başlarda ne kadar sık paylaşımlar yapılırsa yapılsın, paylaşım beğeni ve paylaşma oranı çok düşük olacaktır.

Bazı firmalar sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanıp daha sonra bu çalışmalara ara vermiş de olabilirler. Bu tür durumlarda daha önce elde edilen güncel istatistikler kaybolacaktır.

İşte bu noktalarda reklam faaliyetleri işimize yarayacaktır. Çünkü bir ürün ya da hizmetin tanıtılması, firma sayfa istatistiklerinin artmasına ve ayrıca sayfa takip ve gönderi paylaşım sayısının da artmasına neden olacaktır.

Sosyal Medya Reklam Çeşitleri Nelerdir?

En yoğun aktif kullanıcıya sahip olan platform halen Facebook. Facebook’ta temel anlamda iki çeşit reklam türü var. Birinci reklam çalışmasında firmanın facebook sayfasının reklamı yapılıyor, ikinci reklam çalışmasında ise hazırlanan bir içeriğin daha fazla duyurulması sağlanıyor.

Birinci reklam çalışması sayfa tanıtımına odaklandığı için yeni bir ürün, kampanya da fırsatın bir gönderi olarak beğenilmesini değil de daha çok sayfa beğeni sayısının artmasını sağlıyor. İkinci çalışma da ise gönderide bulunan içerik beğeniliyor, ayrıca yaklaşık %20 oranında da firma facebook hesabının beğenilmesi gerçekleşebiliyor.

Firma yeni bir firma ise öncelikli olarak hedef kitlesine kendisi ve sayfasını tanıtması gerekir. Bu tanıtım haftanın belirli günlerinde, belirli saatlerde yapılarak en verimli kitleye ulaşılmaya çalışılır.
Firma tanıtımı yeterli sayıda beğeni ve takibe ulaştığında ise hazır kitlemize artık kampanya, ürün ve hizmetlerimizi sunabiliriz. Bu iki tür reklamla oluşturulan strateji daha başarılı olacaktır.

Ucuz sitelerde satılan gerçek kullanıcı takibine sakın kanmayın. Her ne kadar gerçek hesaplar kullanılsa da etkin olmayan bir kitle davet edildiği için sayfa kişi sayısını arttırmaktan başka hiçbir şeye yaramayan bir çalışma bu. Önemli olan az da olsa etkin bir kitledir. Etkin kitleye ulaşmanın en kolay yolu, özgün içerik, iyi hizmet ve reklam çalışmalarıdır.

 

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield