Sosyal Medya İçerik Yönetimi

Sosyal Medya içerik Yönetimi

Sosyal medya içerik yönetimi, sosyal medya platformlarında yapılan imaj, video ya da metin bazlı paylaşımların hedef kitle analizleri sonucunda ortaya çıkan verilere göre düzenlenmesi demektir. Bir firmanın sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlarının nasıl olacağına belirli sorulara cevap verildikten sonra karar verilmelidir, sosyal medya içerik yönetimi teorik olarak bunu zorunlu kılmaktadır:

 • Firmanın sosyal medya platformlarındaki güncel durumu nedir?
 • Firma hesapları birbirine entegre olarak mı çalışmaktadır?
 • Üç önemli platform için sayfa beğeni sayıları kaçtır? (Facebook, Twitter ve Instagram)
 • Sayfada yapılan tekil paylaşımlarının beğeni, yorum ve paylaşma ortalaması nedir?
 • Beğeni yapan profiller aktif midir? Aktif olmamaların nedeni sahte profil olmaları mıdır?
 • Rakip firmaların seo, sem ve smo durumları nasıldır?
 • Rakip firmaların sosyal medyadaki hedef kitle etkileşimleri ne durumdadır?
 • Hedef kitle kimdir?
 • Hedef kitle hangi sosyal medya platformunu daha aktif kullanmaktadır?
 • Ürün, hizmet ya da kampanyaya uygun hedef kitlenin ilgi alanları nelerdir?
 • Hangi ürün, hizmet ya da fikir için hangi içerik türü daha etkili olacaktır? (Video, İmaj, Metin, Ses, App)
 • Çalışmalar sonucunda elde edilmesi gereken getiri nedir? (Marka bilinirliği, doğrudan satış, aktifleşen sosyal medya hesapları)

Bu sorulara verilen cevaplar firmanın sosyal medya profilinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu profil her türlü krize karşı korunmalı ve yeni durumlara karşı sürekli güncellenmelidir.

Sosyal Medya İçerik Yönetimi ve Firma Profili

Bir firmanın sosyal medya içerik yönetimi çalışmaları için bir sosyal medya profili oluşturma çalışması hedef kitle, rakip ve pazar analizine göre yapılmalıdır. Yeni karşılaştığım bir durumu profil belirleme noktasında örnek olacağı için anlatmak istiyorum:

İsmi lazım olmayan bir firma bizimle tanışmadan önce bir sosyal medya uzmanı ile çalışıyormuş. Bu uzman arkadaş firmanın doğrudan satış yapma gereksinimi bilmiyormuş, bu firma zaten oturmuş kurumsal bir firmaymışcasına paylaşımlar yapmış. Bu arkadaş iki tane doğal hashtag belirleyip, haftada 3-5 tane ürün fotoğraf paylaşarak firmanın doğrudan satış yapacağını düşünmüş galiba.

Hayır, her firmanın kendi ihtiyaçlarına göre davranılmalıdır. Sosyal medya hesaplarını aktif tutmak belki kurumsal firmalar için yeterli olabilir; lakin doğrudan ve acil bir şekilde satış yapmak isteyen bir firma için paylaşımlar satışa yönelik olmalıdır. Bu yüzden bu paylaşımlar örneğin günde en az 2-3 tane olmalı ve satış adresine yönlendirilecek şekilde hazırlanmalıdır. Bu firma için paylaşımların beğeni oranının yükselmesi değil, satışa yönelik paylaşımlar daha değerli çünkü.

Neden Sosyal Medya?

İlla sosyal medya platformlarını mı kullanmalıyız?

Hayır, smo (social media optimization) çalışmaları firmanın reklam bütçesini harcamak istediği hedefe göre tercih edilmelidir. Pratik satış yapmak isteyen firmalar smo yerine sem (search engine marketing) çalışmalarını tercih edebilirler. Google adwords ya da yandex direct gibi ortamlara reklam verip hızlı sonuçlar alabilirler. Bu anlamda sem çalışmaları devam ederken satış yapılacak ürün ya da hizmetin hedeflendiği anahtar kelimelere göre yapılacak bir seo çalışmasıyla firma 2-3 gibi bir zamanda smo çalışmalarından asla elde edemeyeceği bir ciro da elde edebilir.

Demem o ki; sem, seo ya da smo veya smo reklam çalışmalarının bütçesi firmanın ihtiyaçlarına göre belirlenmeli sosyal medya içerik yönetimi çalışmaları da buna göre planlanmalıdır.

Share Post :

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield