Sosyal Medya Hizmetleri ve Yönetim Çalışmaları

Sosyal Medya Hizmetleri ve Yönetim Çalışmaları | Hacivad Reklam AjansıSosyal Medya Hizmetleri ve Yönetim Çalışmaları

Sosyal medya hizmetleri, her türlü sosyal medya platformunun firmanın yararına olacak şekilde düzenlenmesi ve yönetilmesidir. Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr, Snapchat, Google+ vs bir çok platformun birbirine entegre bir şekilde kullanılmasının sağlanması ya da bunlardan sadece bir tanesi için yapılan özel tanıtım ve reklam çalışmaları sosyal medya hizmetleri başlığı altında incelenebilir.

Sosyal medya hizmeti denince beğeni, yorum veya takipçi satın alma gibi konular akla gelmektedir. Bunlar sosyal medya platformlarının problemli bir şekilde yönetilmesidir. Doğru anlamda sosyal medya hizmetleri bütün sosyal medya platformlarının kendi kurallarına göre ahlaki bir şekilde yönetilmesi demektir.

Bir markayı belirli bir noktaya getirmek için çabalamak ve sabır göstermek gerekir. Bu anlamda bir markanın sosyal medya platformları da aynı çabayı görmeyi hak etmektedir. Bu yüzden firmaların gerçek kullanıcılar adı altında kişiler satın alması çok gereksizdir. Çünkü bu kişiler aktif değildir, kuru kalabalık oluştururlar. 100.000 kullanıcı satın alıp paylaşımlarınızı 5 kişinin beğenmesi sizce de anormal bir durum değil midir?

Doğru Sosyal Medya Hizmetleri

Sosyal medya hizmetlerinin doğru olması demek belirli şartları yerine getirmek demektir:

  • Özgün İçerik Oluşturulması
  • Güncel ve Yaratıcı Paylaşım Yapılması
  • Ücretli Reklamları Doğru Hedef Kitle İle Buluşturulması
  • Tüm Platformların Birbirine Bağlı Olarak Kullanılması

Her işte olduğu gibi sosyal medya hizmetleri ve yönetim çalışmalarında da kaliteli yani elle girilen manuel çalışmalar yapılmalıdır.

Kaliteli Sosyal Medya Hizmetleri

Kaliteli sosyal medya hizmetleri çalışması öncelikle firma profilinin oluşturulması ile başlar. Firma profili ürün, hizmet, hedef kitle ve rakip analizlerinin sonucunda ortaya çıkacaktır. Ortaya çıkan firma profili doğru yapılandırma çalışmaları ile sosyal medya platformlarına aktarılır. Facebook, Twitter ve Instagram gibi özel platformlara, kendilerine has özel çalışmalar yapılmalıdır. Her sosyal medya mecrası için ayrı özen gösterilmeli ve platformların sağladığı hedef kitle doğru verilerle beslenmelidir.

Markanın farklı ürünleri için farklı platformlarda, farklı stratejiler geliştirilmeli ve uygulanmalıdır.

Tekrar yinelememiz gerekirse sosyal medya hizmeti almak isteyen bir firma kendi markasını oluştururken gösterdiği sabır ve ilgiyi bu alanda da tekrarlamalıdır. Unutmamak gerekirse sosyal medya planlama çalışmaları, sosyal medya platformlarını aktif ve sürekli kullanan amatör kullanıcılar sayesinde ortaya çıkmıştır. Bir firma sosyal medya hizmeti alırken bu amatör ruhu hiçbir zaman es geçmemelidir.

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield