Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı | Hacivad Sosyal Medya AjansıSosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya yönetimi çalışmaları sırasında, yani aslında medya planlama ve buna bağlı olarak sosyal medya planlama çalışmaları sırasında sosyal medya uzmanı olarak adlandırılan kişilerden danışmanlık hizmeti almaktır. Kısaca sosyal medya danışmanlığı; bir firma ya da tanınmış bir kişilik olarak oluşturduğunuz, yönettiğiniz sosyal medya hesaplarının nasıl daha doğru ve etkin bir şekilde çalışabileceğine dair uzman kişilerden yardım almak demektir.

Bu danışmanlık hizmetine eş değer kavramlar vardır:

Sosyal medya ajansı, sosyal medya uzmanı ve sosyal medya yönetimi gibi. Bu üç anahtar kelimede içerikleri bakımından benzer anlamlara çıkmaktadır. Lakin danışmanlık kavramı sadece sosyal medya hesaplarının yönetilmesini değil de sosyal medya hesaplarının nasıl daha iyi yönetilebileceği sorusuna verilebilecek cevap ve tavsiyeleri de içermektedir. Yani bir medya danışmanı, sizin operasyonel olarak yürüttüğünüz hesabınıza teknik olarak dahil olmadan dışarıdan da size hesaplarınız hakkında tavsiyelerde bulanabilir.

O zaman sosyal medya danışmanı illa ki hesaplarınızı operasyonel olarak yürütmek zorunda değildir, ama isterse ekibi veya kendisi de bu farklı platformlardaki hesaplarınızı yönetebilir, teknik olarak işe dahil olabilir.

Sosyal Medya Ajansı

Sosyal medya danışmanlarına freelance olarak ya da bir ajans üzerinden ulaşabilirsiniz. Özel olarak baktığımızda, kendi kişisel gayreti ile ismini duyurmuş, markalaşmış bir sosyal medya danışmanı bulmamız zor. Sosyal medya ajansları büyük, kreatif bir ekip vasıtasıyla aradığınız hizmeti rahatlıkla bulabileceğiniz bir ortam sunuyorlar. Bu yüzden özel bir uzman tanıdığınız yok ise- ki genellikle yok oluyor:)- sosyal medya danışmanlığı hizmetinizi bir ajansta yaptırmanız sizin için daha hayırlı olacaktır.

Temel Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmetleri:

  • Sosyal Medya Hesaplarının Kontrol, Analiz ve Raporlanması
  • Firma Sosyal Medya Profilinin Belirlenmesi
  • Firma Sosyal Medya Karakterinin Belirlenmesi
  • Hesapların Arayüzlerin Düzeltilmesi
  • Paylaşımların Kontrol Edilmesi
  • Mesaj ve Yorumlara Verilen Cevapların Kontrol Edilmesi

Temel sosyal medya danışmanlığı hizmeti kalemleri bunlardır. Bunların dışında daha önce de söylediğim gibi hesapların açılması, hesapların yönetilmesi gibi işlemler de danışmanlık hizmetine dahil edilebilmektedir. Ayrıca tüm sosyal medya platformlarının birbirlerine entegre edilmesi, her mecraya uygun görsel- imaj, metin ya da video içeriklerin düzenlenmesi gibi hizmetler de danışmanların profesyonel iş alanlarına girebilmektedir.

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield