Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? | Hacivad Sosyal Medya AjansıSosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli sorusuna odaklanmalıyız biraz.

Çok kısa bir süreçte çığ gibi büyüyen bir pazar var karşımızda. İlk okul arkadaşlarımızı bulmak amacıyla çıktığımız sosyal medya yolculuğunun bu raddeye gelebileceğini hiç düşünmüş müydük? Mesela fotoğraf koyarken tereddüt ettiğimiz facebook sayfası dijital pazarlama araçlarının en önemlisi artık. Snapchat’in çılgın yükselişi, instagram, vine ünlüleri. Bir soluklanıp göz atmaya değmez mi sizce?

Şimdi: başlığın konu ile olan alakasını kurmaya çalışalım. Bu yazıya ulaşabildiğinize göre sosyal medyanın nimetlerinden faydalanmak gerektiğinin geç de olsa farkındasınız; çok geç kalmış değilsiniz, merak etmeyin. Sosyal medyanın boşa zaman geçirme aracı olmasından başka hiçbir şeye yaramayan bir zamazingo olduğunu düşünen birçok firma ve iletişimcisi halen bulunmakta.

Aslında yazımız sosyal medya ajansı seçerken nelere dikkat edilmeli olmamalıydı, sosyal medya ajansı ne yapar sorusuna daha fazla odaklanmalıydık; ama neyse!

Sosyal Medya Ajansı Çalışanı

Çok fazla sosyal medya ajansı var artık. İş, seç seçebilirsen muhabbetine gelmiş durumda. Bu debdebeye gark olmuş seçimi yaparken önemli bir ayrıntıya dikkat etmekte yarar var: Sosyal medya hesaplarınızla ilgilenen ajans kişisi kim?

Aslen bir ajansı seçerken ajansın kreatif vatandaşları ile bağlantı kurmuş olabilirsiniz; lakin hesabınız genellikle dil bilgisi kurallarına haddinden fazla odaklanmış metin yazarları tarafından yürütülmektedir. Sosyal medya danışmanlığı hizmetinin sonuçlarının; bir bireyin kendi sosyal medya hesabını kullanıyor olmasından çok farklı olmadığını söylemek isterim. Nasıl mı yani?

Hesabımız doğal olmalı. Sadece doğal. Sosyal medyaya çılgınca sevgi duyan, akşam eve gittiğinde yaşadıklarını paylaşmak için can atan bir sosyal arkadaşın hesabı gibi.

Çünkü kelime sayılarına, anahtar kelimelere ve hashtaglere özenli dikkat etmesi dışında hiçbir kreatif özelliği olmayan metin yazarları doldurmuş durumda hesapları. Noktayı yanlış yere mi koydum acaba diye düşünmekten metinin içeriğini unutmuş arkadaşlarla. Bu çılgınlık, ilk bakışta kurumsal bir firma için gerekli görülebilir; ama biz bu tür bir hizmeti çok eksik buluyor, onu kahkahalarla karşılıyoruz:)

Sosyal Medya Ajansı Seçimi

Sosyal medya kendisini kullanan kişilere rahatlık sağlamak için kurulmuştur. Facebook’un Zuckerberg’ini düşünün, bu adam çok büyük paralar kazanmış durumda ama bu sayfaları, uygulamaları oluştururken daha amatör bir amaca hizmet ediyordu: Sosyalleşmek ve eğlenmek. Bunu aklımızdan çıkarmadan sosyal medya ajansını seçerken nelere dikkat edilmeli sorusuna bir silsile- i cevap oluşturalım:

  1. Sosyal Medya Ajansı’nın kendisi değil, hesabı kullanan ya da onu yöneten kişi- yazar- uzman seçilmelidir.
  2. Sosyal Medya hesabı doğal olarak yönetilmelidir. Buradaki doğallık vurgusu, deneyimsel tecrübeye dayalı bir doğallıktır, her aklına geleni paylaşma ilkelliği değil.
  3. Sosyal Medya hesabı yönetilen firma her ne kadar kurumsal olursa olsun, eğlenceli ve mizahi yönü kuvvetli paylaşımlarda bulunulmalıdır.
  4. Sosyal Medya Planlama, klasik medya planlama gibi ciddi bir iştir ama amacı öncelikle eğlendirmektir, bunu unutmayalım.
  5. Sosyal Medya Hesapları birbirine senkronize ve entegre bir şekilde birbirini destekler bir şekilde kullanılmalıdır. (Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr, Google+, YouTube, Snapchat vs)

O zaman sosyal medya ajansı seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusundan önce sosyal medya nedir, sosyal medya ajansı nedir sorularına son bir kez daha odaklanmayı tavsiye ediyoruz.

Selamlar

 

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield