Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar?

Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar? | Hacivad Sosyal Medya AjansıSosyal Medya Ajansı Ne Yapar?

Son dönemlerde Sosyal medya ajansı ne yapar sorusuyla çok sık karşılaşmaya başladık. Sosyal medya ajansı nedir sorusuna daha önceki bir blog yazımızda cevap vermeye çalışmıştık, şimdi de direkt olarak bu ajansların neler yaptığına bakmak istiyoruz.

Sosyal Medya İletişimi

Sosyal medyanın ne olduğunu bildiğimizi düşünüyorum. Birçok kurumsal firma 2009 yılıyla birlikte özellikle facebook sayfaları oluşturmaya başladı. Cep telefonlarının ve doğal olarak mobil bağlantıların hızlı gelişimi cep telefonları üzerinden kişisel durum bildirimlerinin çoğalmasına neden oldu. Bu kısma biraz daha dikkatli bakma istiyorum:

1995 yılındayız, ankesörlü telefonları ya da evimizdeki sabit telefonları kullanıyoruz. Bu dönemde telefonlar sadece bir iletişim aracıydı. Tanıdığımız, yani telefon numaralarını bildiğimiz kişilerle dertleşir, halet-i ruhiyemiz hakkında bilgi verirdik. Ama bu iletişim haftada 1 ya da maksimum 2 civarındaydı.

2005 yılında cep telefonları kolay ulaşılabilir duruma geldi. Artık istediğimiz yerden, istediğimiz kişiye, istediğimiz zaman ulaşabiliyorduk. İletişim sıklığımız haftada 5-10 belki daha fazla olmaya başladı.

2010 yılında sosyal ağlar, özellikle pc üzerinden kullanılmaya başlandı. İlkokul arkadaşlarımızı bulabilmek amacıyla girdiğimiz facebook bizim için vazgeçilmez bir araç haline gelmişti. Pratik iletişim ihtiyaçlarımızı telefondan gideriyor, pc başına geçtiğimizde ise hayatımızdaki önemli değişimleri facebook üzerinden sevdiklerimizle, tanıdıklarımızla paylaşıyorduk.

2015 yılında ise farklı bir döneme girmiş olduk. Her an nerede, nasıl bir durumda olduğumuzu kimseyi telefonla rahatsız etmeden, yani sürekli birilerini aramadan ortaya (duvara) bir yere söyleyebiliyorduk. Twitter ve Instagram bu konuda bize çok yardımcı oluyordu.

Söylemek istediğim şu; özellikle son dönemdeki sosyal medya kullanım yoğunluğu nedeniyle ne yapıyor olduğunu bildiğimiz; ama ne yapıyor olduğunu sormadığımız bir tanıdıklar grubuyla birlikte yaşıyor durumdayız. Hayat belirtilerini gördüğümüz ama hiç arayıp sormadığımız, hiç görüşmediğimiz bir kitlemiz var artık.

İşte sosyal medya ajanslarının doğuşu teorik olarak bu zamana denk geliyor.

Sosyal Medya Ajansı

Dikkatlice inceleyebilirsek eğer bir firmanın kendi ürün, hizmet ya da kampanyasını şahsen tanışmamış olsa da ne yapıyor olduğunu, ne durumda olduğunu bildiği bir kitleye pazarlaması ne kadar da kolay. Hem de kitlesini hiç rahatsız etmeden. Hedef kitlesinin bir tanıdığı gibi sürekli durum bildirimi yapan bir firma düşünün, hedef kitlesini hiç aramıyor ve de onunla hiç görüşmüyor.  Coca Cola’da benim arkadaşım, Nike’da, Turkcell’de.

İşte biz buna dost marketing diyoruz:)

Bu genellemeler içerisinde bakıldığında bir firmanın sosyal medya ağları içerisinde olmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Ayrıca firmanın hesap açıp varlığını kanıtlaması yeterli değildir, bir sosyal medya insanı gibi davranmalı, kendinden sürekli bahsetmeli, neler yaptığından kitlesini haberdar etmelidir.

Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar

Bir firma olarak hedef kitleniz ile olan samimiyetinizi kaybetmemeniz gerekir. Sürekli taciz telefonları ya da kurumsal maillerle ulaştığınız kişiler sizi bir pazarlamacı olarak görmeye devam edecektir, ama ne durumda olduğunu bildiğiniz ama ona doğrudan değil de dolaylı yollardan ulaştığınız bir kişi sizi bir tanıdığı gibi görecektir. Bu anlamda kurumsal bir firmanın doğrudan pazarlama yapmak ya da kendini hedef kitlesine hatırlatmak amacıyla da olsa sosyal medya ağlarını sık ve doğru kullanması çok önemlidir.

Velev ki, çok kısa bir süre sonra seo çalışmalarının smo (social media optimizing) ya dönüşeceği de göz önüne alınırsa firmaların acilen sosyal medya ağları üzerindeki konumlarını toparlamaları lazım.

O zaman sosyal medya ajansı ne yapar sorusuna, sosyal medya ajansı, sosyal medya kontrolünü yaptığı firmanın hedef kitlesiyle olan samimiyetini arttırır diye, samimi bir cevap verebiliriz.

Biliyorsunuz ki, önce samimiyet, sonra pazarlama gelir.

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield