Sosyal Medya Ajansı Gerekli mi?

Sosyal Medya Ajansı Gerekli mi? | Hacivad Sosyal Medya AjansıSosyal Medya Ajansı Gerekli mi?

Sosyal medya ajansı gerekli mi? Sosyal medya ajansları kurumların sosyal medyadaki hesaplarının etkili bir şekilde kullanılmasıyla ilgilenirler. Sosyal medya ajansı nedir ve sosyal medya ajansı ne yapar? sorularına cevap bulmaya çalışmıştık; ama sosyal medya ajansı her firmaya gerekli mi sorusuna bu yazımızda cevap bulmaya çalışalım isterim.

Sosyal Medya

Sürekli elimizde olan cep telefonlarımızla neler yapıyoruz: Telefon açıp, mesajlaşıyoruz. Sadece bu kadar mı, trafikte, tuvalette, öğlen yemeğinde ya da canımız sıkıldığında facebook, instagram ya da twitter’a bakıyoruz. Bir çoğumuz pratik app oyunlarda oynuyor. Ben pek bakmıyorum diyenlerden olabilirsiniz; ama araştırmalar artık sizin de sosyal medyadan haberdar olmanız gerektiğini söylüyor. Şöyle diyor araştırma merkezleri; kullanıcılar artık arama motorlarına bakmıyor, direkt olarak sosyal medya ağına katılıyorlar.

Perakande bir ürünün satın alımı için bile sosyal medya mecralarına bakanlar, orada ürün hakkında yorumlar arayanlar var. Facebook ana sayfasında gezinirken reklam görüp, reklamdaki ürün ya ya da hizmeti takip edip, satın alanlar da cabası.

Ben de bilinç dışıma işlemiş bir hareketimi yeni fark ettim. Google chrome’u ilk açtığımda adres satırına direkt olarak facebook yazıyorum.

Sosyal Medya Planlama

Sosyal medya planlama, medya planlama çalışmaların içinde bir kalemdir. Medya planlama görünür kılınma çabasıdır. Kendini görünür kılmak isteyen bir firma da müşterilerini tanımalı, hedef kitlesini doğru telaffuz etmelidir. Müşterileriniz ve de çalışanlarınız %90 oranında sosyal medyayı kullanıyor ise, sizin de sosyal medyayı etkin kullanmanız sonucu otomatik olarak çıkmakta. Burada ismi lazım olmayan ünlü bir yöneticinin sözünü hatırlatmak isterim: Müşteriyle didişme, ona ayak uydur.

Sosyal medya planlamasının direkt olarak etkili olamayacağı sektörler de var tabi. Örneğin enerji sektörü, büyük inşaat firmaları; koca koca sektörlerden bahsediyorum. Bu sektörlerde bile sosyal medya planlaması firma itibarı için gereklidir. Post modern globalliğin yaşandığı bu çağda bilinmeyen, görülmeyen büyük firmalardan olmak yerine karizmatik kocaman şirketlerden olmanız gerekmekte.

Kurumsal Medya Planlama

Sosyal medya ajansı, bir firmanın kurumsal medya planlama kalemleri arasına sosyal medyanın etkili kullanılmasını da eklemektedir. Bu ajanslar kurumların çok büyük paralar harcamadan bilindik olmasına yardımcı olurlar. Sosyal medya çağının ortasında yaşadığımız bu günlerde hangi ölçekte olursa olsun bir firmanın sosyal medyanın olanaklarından yararlanmamış olması firmanın vizyonel hatası olarak görülecektir.

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield