Reklam Filmi mi Tanıtım Filmi mi Çekmeliyiz?

Reklam Filmi | Hacivad Reklam AjansıReklam Filmi vs Tanıtım Filmi

Reklam Filmi vs Tanıtım Filmi yazımızda reklam filmi çekimi ve tanıtım filmi çekimi arasındaki temel farkları açıklamak istiyoruz. Tanıtım filmi çalışmaları aslında reklam ve pazarlama faaliyetleri içinde yer almaktadır. Her ne kadar bir firmanın tanıtım filmini hazırlamak onun reklamını yapmak demekse de, pratik kullanımları açısından bakıldığında reklam filmi ve tanıtım filmi anahtar kelimeleri arasında bazı farklar bulunmaktadır.

Reklam filmi çekimi çalışmalarında kurgu aşaması ve doğal olarak senaryo kurulumu çok önemlidir. Tanıtım filmi çalışmalarında da kurgu önemlidir; lakin reklam filmi daha kısa süreli ve etkili olmak zorunda olduğu için kurgu aşaması daha önemlidir.

Reklam filmi başınızdan geçen bir olayı bir fıkra gibi kısa sürede anlatmak gibiyken tanıtım filmi bütün olayı temel detayları ile anlatmaya benzetilebilir.

Reklam Filmi ve Tanıtım Filmi Arasındaki Farklar

  • Reklam filmleri geneli itibariyle daha maliyetlidir. Bunun nedeni daha yaratıcı bir ekip ve daha detaylı ekipman listesidir.
  • Tanıtım filmi çalışmaları 5-10-20 dk sürebilirken reklam filmleri çok daha kısa süreli olmaktadır.
  • Reklam filmleri yaratıcı bir senaryoya ihtiyaç duymaktadır. Tanıtım filminde ise önemli olan doğru ve sıralı anlatımdır.
  • Tanıtım filmlerinde bir yönetmene dahi ihtiyaç duyulmayabilir; ama reklam filminde deneyimli bir yönetmene ihtiyaç vardır.
  • Reklam filmlerindeki kurgu genellikle oyunculuk performansına dayalıdır. Tanıtım filmlerinde ise kurgu firma ya da hizmetin işlem sıralamasına bağlıdır.
  • Tanıtım filmleri doğrudan satış amaçlı yapılmazlar daha çok üretim hizmet ve tesislerini göstermek amaçlıdır.
  • Reklam filmleri doğrudan satış odaklı marka itibar çalışmaları arasında yer almaktadır.
  • Reklam filmleri tanıtım filmlerine oranla daha akılda kalıcı olmaktadır.

Reklam mı Tanıtım mı?

Bir firma hangi büyüklükte olursa olsun reklam ve tanıtım çalışmalarına bütçe ayırmaktadır. Aksi düşünülemez. Reklam faaliyetleri sırasında firma profili için hangi mecranın daha uygun olduğu medya planlama çalışmaları sırasında ortaya çıkmaktadır.

Örneğin firmamız zeytinyağı üretiyor diyelim. Zeytinlerin toplanması üretim tesislerine götürülmesi ve burada bazı temel işlemlerden geçmesi gibi süreçleri iki yolla anlatabiliriz. Eğer doğrudan satış odaklı bir hedef çalışmamız varsa; mesela üretim tesisine topu kaçan bir çocuğun kısa sürede yaşadığı bazı mutlu anları anlatan iyi bir reklam çalışması oluşturabiliriz. Bu çalışmada hem ne ürettiğimizi hem de nasıl ürettiğimizi çok detaylara girmeden anlatmış oluruz.

Reklam filmi çalışmaları kısa süreli çalışmalar olduğu için bazı detaylar gösterilmeyecektir. Firmanın üretim tesislerini detaylı görmek isteyen bir kurum ya da kuruluş, ya da kişi için ise 5-6 dakikalık bir tanıtım filmi çekimi yapılabilir. Dediğimiz gibi bu çalışmalardan hangisinin yapılacağı tamamıyla hedef kitle ve pazar analizine bağlıdır.

Hacivad Örnek Çalışmalar

Share Post :

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield