Medya Planlama Nedir?

Medya planlama nedir? sorusu yerine medya planlama nasıl yapılmalıdır,  nasıl yapılır sorularını sormamız ilk başlarda daha önemli bir detaymış gibi görünse de, biz hacivad.com ekibi olarak “nedir” sorusunu, bir şey, durum ya da olgu hakkında düşünmenin zaruri başlangıcı olarak görüyoruz. Bu kabulle; nedir sorusu bizi başka iki soruya daha götürüyor, medya nedir, planlama nedir?

Media sözcüğü derinlerine doğru inilip incelendiğinde “medium” kavramından türemiş görünüyor. Medium, yine latince de media, medya orta, ortanca, aracı, itidal gibi anlamlarda kullanılmış. Basit bir çıkarımla medya sözcüğünü, bir şeyin başka bir şeye aracı olması olarak tanımlayabiliriz.Medya Planlama Nedir?

Bir firmanın kendisini hedef kitlesine tanıtmak, sunmak, göstermek için kullandığı araçların tümüne medya diyebiliriz o zaman. Günümüz tanıtım araçları da görsel, işitsel ve metin bazlı içerik çalışmalarıdır.

Aslında, medya bir firmanın kendisini kendisine yansıtması, kendisine kendisini göstererek kendisini tanıma sürecidir de diyebiliriz (vuuv, cümleye bak); çünkü bir marka, firma ya da kişi, özel bir durum yoksa kendisini hedef kitlesine yansıtarak nerelerde hata yaptığını görüp, yenilenme çalışmalarına girebilmektedir.

Medya Planlama vs Planlama Ajansı

Planlamak, organize etmek, yönetmektir. Medyayı planlamak ise bir firmanın görsel, işitsel ve metin içerikleri kullanarak hedef kitlesiyle arasındaki uçurumu kapatmaya çalışmasıdır. Bu durumda Medya Planlama Ajansı, sadece event- organizasyon düzenleme çalışmasıyla sınırlı kalamaz; görsel (video, flyer, afiş, bilboarding), işitsel (radyo, seslendirme) metin (makale, tanıtım yazısı ve içerik) kontrolünü de iyi sağlamalıdır.

Yani kısaca Medya Planlama Ajansı, 2009’dan beri hayatımızı kontrol altına alan sosyal medya da zorunlu olmak kaydıyla medya içerik düzenlenmesini iyi yapabilmelidir.

Medya planlama çalışmaları firma, fikir ya da kişilerin yeni ürün, hizmet ya da oluşumlarını tanıtmak için ya da firmaların kurumsal itibarlarını dijital çağın trendleri ile pekiştirmek adına hazırladığı kampanyaları duyurmak için de yapılabilir.

Kampanyanın Akibeti

Bir çok firmanın aceleci davrandığı en hassas nokta ürün, fikir ya da hizmetin kendisini hazırlayan ekibin medya planlama çalışmasını tüm teknik- spesifik hazırlıklardan sonra düşünmeye başlamasıdır.

Halbuki medya planlama ajansı ve doğal olarak tam hizmet reklam ajansı, müşteri firmanın fikir oluşturma aşaması ne kadar teknik ve eksantrik olursa olsun bu üretimin içinde olması gereken bir noktadadır. Çünkü reklam ajansı, özel anlamıyla medya planlama ajansı, saf bir bakışla bakıldığında müşteri firmanın kendisine ait ama; ona muhalefet olabilen bağımsız bir yapıdadır.

Medya Planlama Nedir sorusuna bir kez daha cevap verelim o zaman; medya planlama; bir firmanın kendisini kendisine bencilce tavırlara girmesini engelleyen aracı uzman bir ekip vasıtasıyla yansıtmasıdır.

Ne kallavi bir yazı oldu ama:)

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield