Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik | Hacivad Reklam AjansıKurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik; bir firmanın kurumsallaşma ivmesindeki yaratıcı hamlelerinden biridir. Genellikle patron firmaları adı verilen küçük- orta çaplı kobiler; yönetim işlemlerinin tek bir fikir merkezi tarafından kontrol edilmesinden dolayı kurumsal anlamda dağınık bir yapı sergileyebilmektedirler. Çalışanların kartvizitleri farklı zamanlarda yapılmıştır; bu yüzden firma telefon ve adres bilgilerinde farklılıklar vardır, web hafızasında firmanın bir çok logosu bulunmaktadır gibi…

Kurumsal kimlik; klasik reklam ajansı hizmet dairesinde logo, antetli kağıt, kartvizit, promosyon ürünleri gibi başlıklarla sunulmaktadır. Lakin dikkatlice incelediğimizde kimlik çalışmaları sadece bu hizmetlerle ifade edilemez. Bu hizmetler kurumsal kimlik çalışmasının sadece off-btl (below the line) çizgi altı kısmını oluşturmaktadır. Kurumsal bir kimlik oluşturmak isteyen firmalar pratik çalışmalara yeltenmeden önce bütünleşik pazarlamanın nimetlerinden yararlanmalıdırlar.

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal bir firma ya da kurumsallaşmak isteyen bir firma, öncelikle sektörel konumunu analiz etmelidir. Bu tür bir analiz kısa vadeli kurumsal kimlik tasarımı çalışmalarının mali ve manevi zararlarını ortadan kaldıracaktır. Bazı temel raporlar öncelikli olarak hazırlanmalıdır:

  • Sektörel Konum Analizi
  • Rakip (Competitor) Analizi
  • Hedef Kitle Analizi
  • Misyon ve Vizyon Çalışmaları
  • Kısa, Orta, Uzun Vadeli Hedefler

Bu analizler bir firmanın canı sıkıldığı zaman kurumsal görünüşünü değiştirmesini engelleyecek, uzun vadeli hedeflerle çalışmalar yapabilmesini sağlayacak temel dinamiklerdir. Sektördeki konumunu iyi analiz eden bir firma kısa ve uzun vadede hedefler oluşturabilir. Rakip analizleri sayesinde eksik yönlerini geliştirebilir. Hedef kitle analizi firmanın gerçekçi olmasını ve kreatif anlamda oluşturduğu kimlik çalışmasının tutarlı olmasını sağlayacaktır.

Misyon ve vizyon çalışmaları ise firmanın uzun vadeli hedef kitle değişimlerini kontrol etmesini sağlayacaktır.

Kurumsal Kimlik Oluşturma

Sonuç itibariyle bir firmanın kimlik çalışmasına girişmesi kendi kendini baştan aşağıya sorgulaması demektir. Sektörel konumundan habersiz bir firma mali kaynaklarını yanlış zamanda yanlış alanda kullanabilir, rakip analizi yapılmadan girilen bu tür bir tasarım, tasarımın demode ya da kopya görünmesine neden olabilir.

Hedef kitle analizi yapılmamış bir tasarım çalışması doğru hedef kitle tarafından yanlış anlaşılabilir, son olarak vizyon çalışması olmayan bir kurumsal kimlik çalışması kısa süre zarfında büyük değişimlere ihtiyaç duyabilir, bu da firma için büyük bir maliyet kaybı demektir.

 

Share Post :

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield