Google Adwords Eğitimi- Püf Noktalar

Google Adwords Eğitimi |Hacivad Reklam AjansıGoogle Adwords Eğitimi- Püf Noktalar

Google Adwords Eğitimi yazımızda firma ya da şahıs hesaplarıyla adwords’ü kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalardan bahsetmek istiyorum. Adwords’ü öğrenme sürecinde yaptığımız hatalardan ders alarak ve google’un kendi uzmanları ile çalışarak elde ettiğimiz bir bilgi bu. Bu anlamda adwords ile reklam verirken maliyet kaybı yaşamanızı engellemek istiyoruz.

Google Adwords Nedir?

Adwords, google’ın kendi arama motorunun üst kısımlarını parayla kiralamasıdır. Hem Türkiye hem de dünya genelinde google arama motoru kullanımı diğer arama motorlarına oranla çok fazla. Bu yüzden bir fikir, bir iş, bir kampanyanın google arama motorunun üst noktalarında (reklam alanı) görünmesi çok önemli bir reklam çalışmasıdır.

Google Adwords Eğitimi– Giriş

Öncelikle adwords kayıt işlemlerini tamamlıyoruz. Bu kısmı hızlı geçiyoruz çünkü yazımız püf noktaları içeriyor, temel konuları değil.

1- Anahtar Kelime Seçimi

  • Anahtar kelime seçimi önemli, doğru anahtar kelime ve varyasyonları ile muhattab olmalısınız. Adwords menüsünde bulunan anahtar kelime planlayıcısı vasıtasıyla kelime öbeğinizin hangi sıklıkla, hangi zamanlarda ve hangi arama hacmi ile arandığını bulabilirsiniz. Ne satmak, ne pazarlamak istiyorsak ona göre anahtar kelimeler bulmalıyız.

2- Doğru Anahtar Kelime

Doğru anahtar kelime bizim için hangisidir? Bunu kestirmek ilk başta biraz zor olacaktır. Doğru anahtar kelime bulunması biraz da boşa para harcayarak öğrenilen bir süreçtir. Ama adwords menüsü dışındaki bazı taktikler bu konuda işimize yarabilir. Öncelikle rakip firmaların reklamlarına bakın, hangi anahtar kelimeler hangi hizmet için seçilmiş analiz edin.

İkinci olarak rekabetin bol olduğu anahtar kelimeleri o anahtar kelimedeki seo çalışmalarını takip ederek de bulabilirsiniz. Ne yapalım o zaman, google’a anahtar kelimeyi yazınız, google reklamları dışında -organik arama- dediğimiz tıklama başına para verilmeyen arama sonuçlarında ilk sırada olan sitenin index- web adresini kopyalayın, ahrefs.com‘a girin ( ya da başka backlink sitesine) o sitenin organic keywordslarına site explorerdan bakın. Günümüzde seo faaliyetlerinde muhteşem bir rekabet olduğu için büyük ihtimal doğru kelimeleri buralardan bulacaksınız.

3- Kampanya Ayarı

Anahtar kelimeyi bulmanız önemli ama onu nasıl kullandığınız da önemli. Kampanya oluştururken (metin reklam çalışması için), reklam grubu- reklam ve anahtar kelimeler arasındaki bağı doğru kurmanız önemli. Reklam grubu ismini sonuçta onu kaybetmemek adına yazıyoruz; ama reklam metni giriş cümlesinde anahtar kelimenizi geçirmeniz gerekmekte. Ayrıca yine önemli bir unsur olarak reklam ayarlarındaki link kalıcı bağlantısı anahtar kelimeyi barındırmalı, yani reklam verdiğiniz reklam metninin ilk cümlesini…

4- Eşleme Türü

Kampanya, reklam grubu, reklam ve anahtar kelimeleri ayarladınız. Peki eşleme türünü ne yapacağız. Geniş, Tam, Sıralı ya da Geliştirilmiş Geniş Eşleme mi Yapacağız?

Örneğin Cep- Telefon kelimelerimiz var ve buna bağlı olarak bir eşleme yapmak istiyoruz.

Geniş Eşleme Cep Telefonu anahtar kelimesi reklamı için Uzun, Kısa, İzmir Cep Telefonu ve Cep Telefonu Alanya, Cep Telefonu Samsung gibi kelimeleri de bulacaktır. Ayrıca uzun yapılan aramaları ve yanlış yazılan kelimeleri de dahil edecektir. Cep Telefon İstan (İstanbul’un yanlış yazımı) varyasyonu bile aramaya dahil edilecektir.

Sıralı eşlemede, ” Cep Telefonu” ön ve arkasına gelen kelimelerle gösterilecektir. İstanbul Cep Telefonu, Cep Telefonu İstanbul gibi. Ama Cep Telefonu Mersin’de dahil olacaktır unutmayalım.

Tam eşlemede [Cep Telefonu] fonetik varyasyonları dışında reklamınız gösterilmez. Ceb Telefonu gösterilebilir ama Cep Telefon Tamiri kavramı gösterilmez. ( Reklam Ajansı tam eşlemesinde Reklam Ajansları da çıkabilmektedir. Google Uzmanları bu konuda çalışmalar yapmaktadır.)

Ve en güzel ayar, geliştirilmiş Geniş Eşleme, bu ayarda kelimelerimiz başına artı koyarak yazıyoruz, +Cep +Telefon gibi. Kelime öncesi + işareti ve kelime sonlarında boşluk bırakarak kullanıyoruz. Bu yazımda CeB Telefon yazımı da reklam olarak gösterilecektir ama Ceb Telefon Tamircisi gösterilmeyecektir. Şöyle de yapabiliriz Cep +Telefon, bu durumda normal koşullarda Ceb Telefonu gösterilmeyecek, ama Cep Telefonu kelime öbeği gösterilecektir.

Sonuç

Biz kampanyalarımızda, tam eşleme, sıralı eşleme ve geliştirilmiş geniş eşleme kullanıyoruz, bu noktada ne yapmalıyım diye düşünürseniz, günlük süreçlerde arama terimlerini incelemeli ve boşa düşen, para kaybettiren kelimeleri negatif anahtar kelimelere ekleyerek gitmelisiniz. Mesala, ayakkabı tamircisi tam eşlemesi, ayakkabı tamir edenler aramasını kaçırır ve genellikle bizler böyle aramalar yaparız, kavramı sıralı eşleme kullanırsak, ayakkabı tamircisi ankara da reklamımıza dahil olacaktır ama biz istanbul’da hizmet veren bir firmayızdır.

Geliştirimiş Eşleme de +ayakkabı +tamir yazarsak ayakkabı tamircisi reklamımızı tetikleyecek ama ayakkabı tamircisi antalya görünmeyecektir.

Yani kısaca, deneyimle öğrenecek, negatif kelimeleri arttırarak ve sürekli tam eşleme üzerinde çalışarak azıcık sapmalarla paramızı koruyacağız.

Google Adwords Eğitimi: Püf Noktalar-2 yazımızda da reklam zamanlama, mobil teklif ve dönüşüm ayarlarına bakarız.

Selametle

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield