Film Analizleri- The Conjuring- 2 (Korku Seansı-2)

The Conjuring-2Film Analizleri The Conjuring 2 (Korku Seansı-2)

The Conjuring 2

The Conjuring serisinin ikinci filminde paranormal olayları çözerek ekmek yiyen Lorraine ve Ed çiftini İngiltere’nin Enfield bölgesine yol alırken görüyoruz. 1977 yılında İngiltere’de yaşanan gerçek bir olaydan esinlenerek yazılmış bir senaryo var karşımızda. Filmin kapanış jeneriğinde  Bill (yaşlı ruh) karakterinin gerçek ses kaydını ve Hodgson ailesinin (musallat olunan aile) 1977 tarihli fotoğraflarını görebiliyoruz.

Korkularımız

Film Hodgson ailesinin yeni bir eve taşınmasıyla başına aldığı derde odaklanmış. (klasik kurgu) Peggy (evin annesi) kocasından ayrılınca evde dört çocuğu ile birlikte yaşamaya mecbur kalıyor. Ev içindeki eşyalarla kiralanmış durumda. Evdeki antika koltukta kalp krizinden vefat eden Bill öldükten sonra evine geri dönüp ailesiyle iletişim kurmaya çabalıyor. Dananın kuyruğu burada kopuyor.

Film boyunca Bill’in evin küçük kızına musallat olduğunu görüyoruz. Ama ne gariptir ki, filmin yaklaşık 1 saatlik süreci boyunca Bill bu aileye hiçbir zarar vermiyor. Ayrıca birçok gerilim, korku film türünde olduğunun aksine Bill sanki reklam faaliyetleri yürütüyormuş gibi tüm mahalleye kendi varlığını hissettiriyor. Ama bu kamera şakası triplerine varan komik hayaletin neden böyle davrandığını sonradan anlıyoruz: Medyum başrolümüz Lorraine ve Ed’in bir türlü kurtulamadıkları Valak adlı eski rahibe kötü ruhumuz, en başından beri Bill amcayı kontrol ederek Lorraine ve Ed’in bu eve gelmesini sağlamak için çabalıyormuş.

Film Türü

Serinin ilk filmi gerilim ve korku öğelerinin üzerine yüklenmişti. İkinci filmde ise biraz daha Dan Brown’umsu gizem öğeleri yoğunlukta. Psikoanalitik çözümlemeler var. Örneğin kötü ruhların psikolojik anlamda (psikoz, nevroz) kötü durumda olan insanlara daha rahat yanaşabildiği gibi.

Film boyunca Hodgson ailesinin ünlü olmak adına kötü ruhlar tarafından esir alındığını iddia eden diğer ailelerden birisi olup olmadığı sorgulanıyor. Bu ikilem de filmi çatısını oluşturuyor. Rol mü yapıyorlar, yoksa gerçekten paranormal bir durum mu söz konusu!

Film Kurgusu

The Conjuring-2iç

Bana göre filmin açılış sekansı haddinden fazla uzun. Birinci filmle olan bağlantıyı kurmak için yapılmış bir hamle olduğu belli; lakin yine de film ritmini düşürüyor. Zaten filmin 2 saatin üzerindeki süresi de bunu kanıtlar nitelikte. Açılış sekansını ilk filmle bağlantılı değil de Hodgson ailesinin Bill ile olan dertleriyle başlatıp hızlı bir şekilde Valak ve Lorraine arasındaki ilişkiye dönseler, daha ritmik bir kurgu oluşturulabilirdi.

Filmin gerilim yönü halen kuvvetli. Lakin yaklaşık 1.30 saat süren gelişme sekansı bir noktadan sonra gerilim özelliklerini tamamen kaybediyor. Bunun temel nedeninin bir türlü kötülük yapamayan Bill karakterinin çocukça tavırlarına bağlıyorum. Bundan kurtulmak için Ed ve Lorraine’in Hodgson’larla daha hızlı bir şekilde tanışmaları gerekirdi.

Sonuç sekansı ilk filmdeki gibi yerli yerinde. Bu sekanstaki tek problemin Valak ve Lorraine arasındaki ilişkinin çok kısa sürmesi olduğunu söyleyebilirim. Valak, yılların o azametli kötü ruhu 5 saniyede gözlerimizin önünde cehenneme postalanıyor.

Benim film kurgum şöyle olurdu: Hodgson ailesinin Bill ile tanışmaları ile başlar ve oradan paralel bir kurguyla Lorraine- Valak ilişkisine geçerdim. Ed ve Lorraine’in paranormal olaylardan bıkmasını sunduktan sonra, Hodgson ailesinin başına gelen durumları biraz daha etkili kılıp (Bill’in daha kötü şeyler yapmasını sağlardım) yeniden Ed’e dönerdim. Film süresi yaklaşık 1.45-1.50 dk olurdu ve gizem yerine gerilim öğelerine daha fazla yüklenirdim.

Mehmet Emin Yıldırım

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield