Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Dijital Reklam Ajansı Nedir?Dijital Reklam Ajansı Nedir? Ne değildir?

Dijital çağın çocuklarıyız biz!

Aslında dijital çağda doğmasak da dijital dünyanın karşısındaki savunmasız çocuklarız biz!

Çocukken evden dışarıya çıkıp, biraz hava aldıktan sonra eve döndüğümüzde annemizin “Arkadaşın aradı” sözünü duymakla yükümlü gibiydik. Çoğumuz acil durumlarda, dünyayla olan cilveli bağlantılarımızı kaybetmemek için ofis ya da evdeki sabit telefonun çekim alanında olmayan bir konumda bulunmamaya gayret ederdik. Sonrasında, ana cihaz ünitesinin salonda bulunduğu ama mutfakta telefonla konuşabildiğimiz telsiz telefonlar geldi, sonra, sonra…

Dijital devrin çocuğu olsak bile, yaşadığımız dijital devrim karşısında hep çocuk kalacağız, ne kadar özen gösterirsek gösterelim, böyle bir anaforun içinde fütursuzca oradan buraya sürüklenmemiz devam edecek. Anaforla birlikte, onunla beraber dönmeye gayret ettik diyelim, bu seferde de anaforun merkezindeki kuvvetle baş etmek zorunda kalacağız. Hep dönüp duracağız, vesselam!

Biz, insanlar ve doğal olarak insanların ürettiği ürünler, hizmetler, firmalar dijitalleşmek zorunda ve durumundayız. Dijitalleşmek zorunlu, ne kadar dışarıda kalmaya çalışırsak çalışalım, bu çamurlu su şimdiden boyumuzu aştı.

İşte Dijital Reklam Ajansı Nedir? sorusuna bu anaforu tanımlamaya, onun sabit bir hızda döndürmeye çalışan, en azından dönüş hızını bir anlık da olsun hesaplayabilen firmalara verilen isimlerden bir tanesi diye cevap verebiliriz. Zaten reklam ajansı olup da ajans ünvanının başına dijital nitelemesi yapmayan firmaların yakında o tanıdık anaforla birlikte kuzey kutbunun sakin köşelerine çekilecekleri kesin. Son dönemlerde Tam Hizmet Reklam Ajansı, 360 Derece Çözüm Ortaklığı, Tam Entegre Ajanslar, Entegrasyonik Ajans gibi tanımlamalar da kullanılmıyor değil; lakin dijital çağın normlarını olağan kabul edip ona göre kendilerini isimlendiren firmalar istisna olmak üzere her ajansın firma ünvan nitelemesi bir şekilde Dijital Reklam Ajansı olmakta.

Kısaca takip edemeyeceğimiz hızla içerik üretilen dijital münasebetlerle ilgili refakat hizmeti sunan firmalar Dijital Reklam Ajansı olarak kabul edilmekte.

Dijital Reklam Ajansı Müşterisi Ne Yapar?

 

Evet, aynen doğru okudunuz 🙂

 Bir firma iletişimcisinin bir ajansın neler yaptığını bilmeyi istemesinden önce kendi kendine şu soruları sormayı düşünmeli;

  • Dijital çağın neleri zorunlu kıldığını biliyor mu?
  • Bu çılgın rekabetin ancak ciddi bir markalaşmayla çözülebileceğini biliyor mu?
  • Markalaşmanın sosyal medya hesabı açmakla, birkaç cep ilanı, birkaç afiş tasarlatmakla tamamlanamayacağını biliyor mu?
  • Örneğin Web Tasarım yaptırmak istediğinde bu tasarım ve içeriğin belirli kriterlere uygun olması gerektiğini, doğru yapılandırılmış metin bazlı ya da video bazlı içerik sayesinde arama motorlarında firmasının ilk sıralara doğru yelteneceğini biliyor mu?
  • Yine örneğin reklam filmi çektirmenin ya da kurumsal tanıtım filmi hazırlamanın tek başına yeterli olmadığını, çekimden ziyade bu filmin paylaşımların da her anlamda kontrol edilmesi gerektiğini biliyor mu?

Kısacası dijital çağın firmalara, bağımlılık, bağıntılılık ve hizmet babında zoraki bir iç içe geçmişliği dayattığını biliyor mu?

Dijital Reklam Ajansı Ne Yapar?

 

Dijital işler yapar:)

Yapar evet; ama tüm ayrıntıları göz önünde tutarak.

Kurumsal Kimlik Tasarımı yapıldığında mesela, kurumsal kimlik kavramı klasik tanımı içerisine girmiyor gibi gözüken ayrıntıları da takip eder. Müşterisinden; seo/sem/ mobil uyumlu bir web sitesi yaptırmasını isteyebilir; bu sırada firma isminin sektörel benzerlikler için analizlerini yapabilir, ünvan patentleştirmeyi, logo cisminin (tasarımının) özgün içeriğinin konumlandırılmasını takip edebilir. Sosyal medya hesaplarının doğallaşmasını, özgün içerikli paylaşım kontrolünü, metin-imaj ve vidyo bazlı içerik kontrolünü de devr alabilir.

Bir ajansa bağımlılık oluşturmamak adına, firma içeresine entegre olarak nitelikli eleman yetiştirmeye çalışabilir.

Çok şey yapılabilir, yeter ki; iletişim olsun, dostluk olsun.

Hacivad Ne Yapar?

 

Hacivad, hacivad ekibi tarafından hacivadlaştırılmış markalar oluşturur, onları 360 dereceden besler, potansiyellerini tek başlarına kullanmalarına yardımcı olur.

Dijital potansiyel, dijitalleşme geni, her insanda, doğal olarak her firmada bulunur;  Dijivad bunu bilir, bunu yapar.

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield