Dijital Pazarlama Kavramları Olarak Seo, Sem ve Smo Nedir?

Dijital Pazarlama Kavramları Olarak Seo, Sem ve Smo Nedir?

Dijital Pazarlama açısından Seo/Sem/Smo Nedir? yazımızda bir sosyal medya ajansının genel olarak hizmet verdiği üç alanla ilgili birkaç tanımlama yapmak istiyorum. Bu üç alan bir çoğunuzun bildiği üzere seo/sem/smo çalışmalarıdır.

 Dijital Pazarlama Kavramları | Hacivad Dijital Reklam AjansıDijital Pazarlama Açısından Seo Nedir?

Seo (Search Engine Optimization- Arama Motoru Optimizasyonu) popüler içerik arama motorlarının belirli arama kriterleri için düzenlenmesi demektir. Aslında biz arama motorlarına düzen vermiyoruz, arama motorları bizdeki hareketlenmelere göre kendi arama şablonlarına düzen getiriyorlar.

Seo çalışması aslında doğal (kendiliğinden) bir çalışmadır. Örneğin ilk arama motorlarından biri olan Yahoo’da herhangi bir konu hakkında arama yaptığınızda bu arama motoru sizin aradığınız kelimelere uygun ve ayrıca aradığınız kelimede sunduğu sonuçlarıyla daha önce bir çok kişiyi tatmin etmiş siteleri ön plana çıkartıyordu. Google’da da bu sistem geçerli oldu, lakin bazı simsarlar google arama sonuçlarında önlere doğru çıkmak için konuyla alakalı-alakasız sitelerden referanslar (backlink) almaya başladılar. Bu da içerik olarak kuvvetli olmasa da bir çok sitenin ön sıralara çıkmasına neden oldu. Şimdilerde durum değişti tabii, artık sitedeki özgün içerik çok önemli, yani teknik anlamda sayfa hemen çıkma oranının az olması.

Seo için yapılan harici çalışmalar (tanıtım yazısı, backlinkler, imlemeler) uzun bir dönem içerik oluşturmak için beklemek istemeyen genç firmalar için çok uygundur. Seo çalışmaları hali hazırda hizmet veren bir firmanın müşteri kitlesine arama motorları üzerinden daha rahat ulaşmasını sağlayan bir çalışmadır.

Bu yüzden seo özgün ve kaliteli içerik sunan ve domain yaşı büyük olan bir firma için de çok önemlidir. Es geçilmemelidir.

Dijital Pazarlama Kavramları | Hacivad Dijital Reklam AjansıDijital Pazarlama Açısından Sem Nedir?

Sem de bir seo çeşididir. Sem, (Search Engine Marketing- Arama Motoru Pazarlama) arama motorlarının üst kısımlarını reklam vererek kullanma sistemidir. Sem, yeni kurulmuş bir firmanın en önemli pazarlama araçlarından biridir. Çünkü yeni bir firma, ne kadar iyi hizmet, ürün ya da içerik sunarsa sunsun, yeni olduğu için arama motorları tarafından çömez kabul edilecektir.

Sem, inorganik bir şekilde sitemize hit çekmeye yarar. Burada kullandığımız inorganik kelimesinin işaret ettiği anlam karşılığında para verilerek yapılan çalışmalardır. Normalde, belirli bir domain yaşına ulaşmış herhangi bir web sitesi özgün, kaliteli ve güncel içerik üretiyorsa organik olarak (ücret harcamadan) arama motorlarında yukarı doğru çıkacaktır. Yani site üzerindeki güncellemeler indekslenerek siteyi kendi hizmeti çerçevesinde yukarılara doğru çıkartacaktır. (2 şirketimin web sayfasında da bunu deneyimledim)

Sem çalışmaları siteniz yeni kurulmuş bir site olsa bile arama motorlarının en üstünde görünmesini sağlar. Sizi veya hizmetinizi arayan müşterinizin arama motorlarına ne yazacağını tahmin edip bu yazılan kelimelerde reklam verirsiniz, bu kelimeyi tıklayıp sitenize giren bir kişide sizin reklam bütçenizi harcamış olur. Google adwords, yandex direct vs. sem çalışmaları olarak kabul görmektedir.

Dijital Pazarlama Kavramları | Hacivad Dijital Reklam AjansıDijital Pazarlama Açısından Smo Nedir?

Smo (Social Media Optimization – Sosyal Medya Platformlarının Düzenlenmesi) çalışmaları herhangi bir sosyal medya hesabının beğeni, takip, yorum, mesaj, kapak fotoğrafı, profil fotoğrafı ve ücretli reklamları açısından sürekli güncel ve taze tutulma çabasıdır. Smo çalışmaları düzgün bir şekilde uygulanırsa web sitesi için de trafik sağlayacaktır. Ayrıca sosyal medya hesaplarının reklam bazında etkin kullanılması bazı durumlarda seo ve sem çalışmalarından daha fazla ticari gelir ve marka itibar puanı da kazandırabilir.

Örneğin Samsung‘u ele alalım. Samsung firması bir üretici firma olduğu için özel bir anahtar kelimede seo çalışması yapılması bu firma için hiçbir getiri sağlamayacaktır, ayrıca sem çalışması da samsung’un doğrudan satıcı firma olmaması yüzünden işe yaramayacaktır. Lakin smo çalışması, örneğin youtube ve facebook reklamı, samsung için marka bilinirliğini arttırması ve bayi ağı üzerinden satış sağlaması açısından daha iyi bir medya planlama stratejisi olarak görülebilir ve diğerleri yerine tercih edilebilir.

Eğer firmamız bir e-ticaret sitesiyse, seo çalışması en çok satan ürünler için çok işe yarayacak ayrıca siteye yoğun bir hit kazandıracaktır, aceleci müşteriler sem (örneğin adwords) tıklaması yapmayı sevdiğinden dolayı firma, daha az gelir elde etse de, sem çalışmalarından da müşteri kazanacaktır, ayrıca smo reklam ve duyuruları sayesinde kampanya haberleri ya da indirimler hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşacak ve her kanaldan satış gerçekleşecektir.

Firmaların pazarlama stratejilerine göre bu üç ayaktan birini, ikisini ya da hepsini birden kullanması gerekebilmektedir. Bu tercih ise firma, ürün, rakip ve hedef kitle detaylı analizlerine göre belirlenmelidir.

 

Share Post :

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield