Dijital Pazarlama Araçları

Dijital Pazarlama Araçları

Dijital Pazarlama Araçları yazımızda bir firmanın dijital pazarlama çağında ayakta kalabilmesi için gerekli olan reklam araç ve platformlarını tanıtmak istiyoruz. Bir ürün ya da hizmetin pazarlanması ya da salt marka itibar çalışması için de yapılabilecek bu çalışmalar günümüzde bütün firmalar için bir elzem haline gelmiş bulunmaktadır.

Web Tasarım Çalışması

Bir firma kendini dijital ortamda pazarlamak istiyorsa öncelikli olarak bir web sitesine ihtiyaç duyacaktır. Web tasarımı basit bir grafik tasarım çalışması değildir. Bu yüzden yapılacak web sitesinin dış görünümü yanında site içi yazılım çalışmalarına da önem gösterilmelidir.

Web sitesi çalışması responsiDijital Pazarlama Araçları | Hacivad Reklam Ajansıve olmalıdır. Responsive bir web tasarım çalışması site adresine ulaşmak isteyen tüm cihazlar tarafından görüntülenebilir. Çünkü responsive bir web sitesi tüm cihazlar için kendini optimize edecek bir site içi yazılıma sahiptir.

Bir başka önemli faktör de site açılış hızıdır. Site açılışına olumsuz yönde etki eden en önemli unsur tasarım içinde kullanılan png, jpeg fotoğraf ve resim çalışmalarının optimize edilmemiş olmasıdır. Js optimize, query removing çalışmalarını bilmiyor olsanız bile grafik çalışmalarını optimize (yüksek çözünürlük- az boyut) etmeniz site açılış hızınızı çok yükseltecektir.

Yavaş açılan bir web sitesi düşük itibar puanı yaratmaktadır. Site açılış hızınızı bir çok farklı yerden olduğu gibi buradan da kontrol edebilirsiniz: https://tools.pingdom.com/

 

profesyonel-fotoğraf-çekimi-savino2Profesyonel Fotoğraf Çekimi

Bir firma grafik çalışmaları için fotoğraflara ihtiyaç duymaktadır. Özgün içeriğin çok önemli olduğu şu günlerde bir firmanın ürün fotoğraf çekimi ya da firma- firma dışı profesyonel fotoğraf çekimi yaptırmamış olması düşünülemez.

Fotoğraf çekimi hizmet ya da ürünün piyasa içi özgünlüğünü oluşturmaktadır.

Tanıtım Filmi Çekimi

Grafik ve metin çalışmalarının aksine çok yüksek takip oranlarına sahip film bazlı çalışmalar bir firma için çok önemlidir. Bir firma kendi ihtiyacına göre firma merkezi, bayii ya da üretim merkezlerini gösterebilecek bir tanıtım filmine ihtiyaç duyabilmektedir. Tanıtım filmleri daha çok firmaların birbirleriyle olan iletişimlerini kolaylaştırmak için yapılmaktadır. Tanıtım filmi çekiminin doğrudan pazarlamaya etkisi çok düşüktür.

Reklam Filmi Çekimi

Tanıtım filmi çalışması daha çok fabrika ya da üretim tesisleri gibi büyük hacimli alanlar için yapılmaktadır. Bu tür üretim alanlarına sahip olmayan ya da bu alanları değil de ürün ya da hizmetlerini öne çıkartmak isteyen firmalar reklam filmi çekimi yapabilmektedir. Reklam filmleri daha kısa süreli, daha maliyetli ama daha etkileyici çalışmalardır ve firmanın hedef kitlesiyle doğrudan iletişim kureklam-filmi-çekimi-usta-mangalrmasında önemli bir rol oynarlar.

2D-3D Animasyon Reklam Filmi Hazırlanması

Tanıtım ve reklam filmlerinin aksine animasyon veya infografik çalışmalar masaüstü çalışmalardır ve genellikle harici kamera çekimi gerektirmezler. Yaratıcı fikirlerin sunulabilmesi adına animasyon çalışmaları çok etkileyici olabilmektedir. Tanıtım ve reklam filmleri olan kurumsal bir firmanın kendisinin veya ürünlerinin tanıtımı için animasyon film çalışmasını kullanması var olan hedef kitlesini genişletme çabası anlamına gelmektedir.

Seo Uyumlu Makale Yazımı

Firma içinde firmanın belirlediği önemli kelimelerin konumlandırılmasına dikkat edilerek haftada en az 1-4 arası özgün makaleler yazılmalı ve firmanın kendi anahtar kelimelerindeki hizmet kalitesi ve bilgisi hedef kitleye kanıtlanmalıdır.

Seo Çalışması

Search engine optimization (seo-arama motoru optimizasyonu) çalışması yapılan web sitesinin arama motorları tarafından indekslenebilir olmasını garanti altına almaktadır. Seo çalışması en basit açılımıyla herhangi bir arama motorunun iç kriterlerine uygun bir şekilde yapılan bir site içi linkleme ve site dışı tanıtım çalışmasıdır. Seo çalışması sayesinde web sitemiz daha görünür hale gelmekte ve firmamızın bilinirliği artmaktadır.

Seo çalışması site içi ve site dışı olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Site içi çalışmalarda kalıcı bağlantılara, meta taglara, blog-makale yazımındaki etiketlere, anahtar kelime- link uyumuna ve diğer yazılımsal işlemlere bakılırken, site dışı çalışmalarda tanıtım yazısı, başka popüler sitelerden link çıkışı, paravan blog gibi işlemlere odaklanılmaktadır.

sosyal-medya-içerik-yönetimiSem Çalışması

Search engine marketing (sem) çalışması halihazırda devam eden seo çalışmalarına ek bir çalışma olarak ya da tek başına bir reklam aracı olarak kullanılabilir. Seo çalışmaları anahtar kelimelerle yapılmaktadır. Firma, arama motorlarında arandığında öne çıkmak istediği anahtar kelimeleri belirlemekte ve bu kelimelerde öne çıkmak için tanıtım yazıları, backlinkler, video seo çalışmaları yapmaktadır. Seo çalışmalarının etkileri 3-4 aylık bir süreçte ortaya çıkabildiği için bu dönemde firmalar sem çalışmalarına yönelebilirler.

Arama motorlarında pazarlama anlamına gelen sem çalışması aynı seo çalışması gibi belirlenen anahtar kelimelerde firmamızın reklam vererek üst bir konumda inorganik olarak görünmesini sağlamaktadır. Seo çalışmaları aylık ücretlendirilirken sem çalışmaları reklam verilen anahtar kelimenin tıklanması ile ücretlendirilmektedir. Genel itibariyle çok arama hacmi olan bir kelimede (10.000 arama/aylık) seo ile yükselen firmalar ve sem ile reklam veren firmalar arasında 20/1 gibi bir oran oluşmaktadır. Yani 20 kere tıklanan seo’lu firmaya oranla 1 kere tıklanan sem’li firma.

Seo çalışması ilk dönemde daha maliyetli görünse de etkileri kalıcı olduğu için ilerleyen dönemlerde reklam maliyetlerini düşürmektedir.

Smo Çalışması

Social Media Optimization (Smo) çalışması sosyal medya platformlarının etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Facebook, Instagram ve Twitter vs.. gibi önemli sosyal medya platformlarının doğru ve etkin bir şekilde kullanılması hem web sayfasına hit kazandırmakta hem de harici bir seo çalışması olarak işlev görmektedir. Smo çalışmalarının yakın bir dönemde seo çalışmalarının önüne geçecek olması smo çalışmalarına daha fazla önem verilmesi gerektiğini kanıtlar niteliktedir.

Örnek olarak Google arama motoru içinde seo çalışması yapılabilir. Google Adwords ise google’un kendi sem çalışmasıdır. Facebook ve Twitter gibi platformların içinde de hem seo, hem de sem çalışmaları( reklam verme) yapılabildiği için smo çalışmaları gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

banio-banner-tasarimiBanner, Flyer, Poster Çalışmaları 

Grafik çalışmaları hem web, hem sem, smo hem video hem de seo çalışmaları için önemlidir. Bu yüzden tüm video ve metin bazlı çalışmalar bu tür araçlarla entegre bir şekilde kullanılmalıdır.

Bir firma tüm dijital pazarlama araçları ihtiyacını tek tek alanında uzmanlaşmış ajanslarla karşılayabileceği gibi, tüm hizmetleri tek bir merkezden bir dijital reklam ajansı- tam hizmet reklam ajansı üzerinden de yüretebilir. Bize göre tek bir ajansla çalışmak her anlamda daha verimli sonuçlar oluşturmaktadır.

 

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield