Bize Katıl

Bize katıl, katıl ama nereden katılacaksın, bir oku lütfen!

Reklam Ajansında Kimler Çalışır?

Bir reklam ajansında ajansın faaliyet alanlarına göre bir çok pozisyon bulunmaktadır. Sadece web tasarım faaliyeti gösteren bir reklam ajansı doğal olarak sadece web tasarım çalışmalarına odaklanan kişilerle çalışmak isteyecektir.

Tam Hizmet Reklam Ajansları, genelde bağımsız daha küçük ölçekli olanlar, müşteri ihtiyaçlarına kendi iç ekibi ile çözüm üretebilir ya da taşeron firmalarla çalışabilirler. Örneğin bu alanda faaliyet gösteren bir çok reklam ajansı video prodüksiyon çalışmalarını bir film prodüksiyon firmasına yaptırmayı tercih etmektedir. Bunun nedeni ise film, video yapım işlerinin uzmanlık gerektiren pahalı işler olmasıdır.

Hacivad olarak biz meyfilm iştirakimiz sayesinde film prodüksiyon işlerini kendi içimizde çözebiliyoruz. Web tasarım ve kurumsal kimlik tasarımı çalışmalarını da.

Bir Reklam Ajansında kategorik olarak bazı çalışma grupları bulunmaktadır:

  • Yönetim Ekibi
  • Yaratıcı Ekip
  • Finans Ekibi
  • Pazarlama Ekibi
  • Yardımcı Çalışanlar

Reklam Ajansında Nerede Çalışabilirim?

Bu ekipler içinde ajans kokusunun en yoğun olduğu alan yaratıcı ekiptir. Yaratıcı ekip, usta, kalfa, çırak (sr, jr) hiyerarşisi ve sert bir dinamizm üzerinde yükselmektedir. En atarlı, eserli, göçerli çalışanlar bu alanda bulunmaktadır. Tepelerindeki Kreatif Direktör (usta), müşteri temsilcileri ve yönetici ekiple, yaratıcı ekibin ortak bir zeminde buluşmasını sağlamaktadır.

Bu ekipte grafik tasarım, web tasarım, metin yazarlığı, senaryo yazarlığı tüm üretim aşamalarında çalışabilirsiniz.

Genellikle yaratıcı ekipten iki kişinin birleşip açtığı bir ajansta müşteri ilişkileri iyi olan yönetim ekibine, çalışan ilişkileri iyi olan da yaratıcı ekibe yönelir ve iki yönlü paralel bir kuvvet oluştururlar.

Yönetim ekibi, genellikle organizasyonik şerbetleme işlerini iyi becerebilen kişilerden oluşur. Yönetim ekibine akraba vasıtasıyla, ajans kurarak ya da pazarlama ekibinde hamallık yaparak yükselebilirsiniz. 🙂 Şakası bir yana yönetim ekibine damsız girilmez.

Neden bir ajansta finans ekibinde çalışayım ki diye düşünebilirsiniz, ama kariyer.net’in bunun için varolduğunu unutmamak gerekir, herkes para kazanabilmelidir.

Pazarlama ekibi, sektör tecrübesi olana da ya da bu sektörde tecrübe edinmek isteyen kişiye açıktır, tepe noktası, nihai hedefi ise yönetim ekibidir.

Yardımcı çalışan taktiğini de kullanabilirsiniz, aşçı, temizlikçi, ofis unisex çalışanı ya da getir-götür noktasında başlayıp, yavaş yavaş yaratıcı ekibe, ordan yeni bir ajans falan filan. Allah kolaylık versin.

Biraz da mad men izlemek lazım.

Reklam ajansı neler yapar sorusuna cevap bulmak için blog sayfamıza bakabilirsin.