Sosyal Medya Ajansı Nedir?Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal Medya Ajansı nedir, adı üstünde sosyal medya çalışmaları için firmalara aracı olan uzman ekiptir. Sosyal Medya Planlama Ajansı olarak da adlandırılabilecek bu ajanslar Medya Planlama zincirinin sosyal medya üzerindeki izdüşümleriyle ilgilenmektedirler. Bu durumda sosyal medya ajansı, medya planlamayı zaten bilen ve sosyal medya verilerini de iyi yönde analiz edebilen bir ekiptir, diyebiliriz.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medyanın ne olduğuyla ilgili bir şeyler yazmanın çok değerli olduğunu düşünmüyorum; lakin sosyal medyanın ne tür bir içerik transferi yarattığı hakkında bazı düşüncelerimi aktarmak isteyebilirim. Bu anlamda sosyal medya çalışması bir firmanın medya planlama ayağının en popüler, en bilinen yönüdür. Güzel bir bayanın ayakkabısına uygun renkte bir küpe takması gibidir, sosyal medya çalışmaları. Web tasarım çalışmalarınızdaki vizyon, misyon metinlerinde kelime hataları bile yapabilirsiniz; lakin sosyal medya planlaması çerçevesi içinde çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Çünkü sosyal medya, çok sosyaldir.

Sosyal medya, pratik ve sonuç odaklı marka bilinirliğinin en keskin, en net sonuç veren yönüdür. Eğer Roman Abromoviç gibi bir milyarderseniz hem zengin hem de popüler olmak için Chelsea F.C takımını satın alabilir ve sosyal medyanın oluşturduğu popülerlik sonuçlarını takla attırabilirsiniz; lakin çoğumuz böyle insanlar olmadığımıza göre fikir, ürün, hizmet ya da firmamızın sosyal medya ayağını iyi planlamamız gerekmektedir.

Sosyal Medya İçeriği

Sosyal Medya deyince aklımıza ilk önce Facebook, Twitter, Instagram ve özel olarak Pinterest, Tumblr, Vine gibi araçlar gelmektedir. Sosyal Medya Planlama kavramı 2009 yıllarda yoğunluklu olarak Facebook sayfalarının yönetilmesi ile ilgiliydi, lakin sürekli yeni ve yaratıcı sosyal medya ağları oluşturulmaya devam ediyor.

Sosyal Medya Ajansı, çalıştığı firmanın yoğun görünme hacmine sahip olan Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarını devralabilir ya da bir panel oluşturarak revize kontrollü içerikler oluşturabilir. Pratik bilinirliği artıracak yeni sosyal medya araçlarını kontrol edip, yeni ve aktif kullanılan hesaplar açabilir ve bunları yönetebilir. Zaten yapması gereken ise güncel olaylarla entegre bir şekilde firma itibarını zedelemeyecek görsel, işitsel ve metin bazlı içerik çalışmaları yapmaktır.

Seo mu Sosyal Medya mı?

Seo vs Sosyal Medya tartışmalarının arttığı bu dönemde, sosyal medya ağlarının kuvvetlenmesi nedeniyle, firmaların acilen yeni bir trafiğin farkında olması gerekmektedir. Seo çalışmaları bana göre gelecek dönemlerde social media optimizing (smo) kavramına evrimleşerek sosyal medya ağları içerisindeki arama hacimlerine göre düzenlenecektir. Google’ın google+ algoritması ile varsaydığı evrim bana sorarsanız, bi anlamda budur.

Son  söz olarak Sosyal Medya Ajansı Nedir sorusuna, Sosyal Medya Ajansı, asosyalleşmek pahasına, firmasını doğru yönde sosyalleştiren uzman ekiptir, diye cevap verebiliriz.

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield