Adwords Tecrübesi: Seo vs Sem

Seo vs Sem: Adwords | Hacivad Sosyal Medya AjansıSeo vs Sem- Seo’da Yükselince Dostun Adwords’ü Unutma!

Adwords (sem) ve seo arasında yıllardır süregelen bir çatışma var, biliyoruz. Bu çatışmalardan birisini kendi yaşadığım bir örnekle, google adwords‘ün tarafından bakarak anlatmak istiyorum.

Adwords Tecrübesi

Örnek olarak, “Şeftali satın al” anahtar kelimemiz olsun. Ben bu anahtar kelimeyi backlink, tanıtım yazıları ve video seo çalışmaları ile yükseltme çalışmaları yapıyordum. Seo indekslenme oranı yeni bir site için biraz yavaş olduğundan yaklaşık 2 ay sonra ilk sayfaya ve biraz zaman sonrada ilk 3 sıraya girmiştim.

Ama hali hazırda da adw çalışmalarına devam ediyordum. Anahtar kelimem için günlük harcamam yaklaşık 30 tl civarındaydı. Birkaç kez şöyle bir durumla karşılaştım:

İki haftada bir gibi bir oranla google adw tıklamalarından çok hızlı dönüşümler alıyordum ve bu dönüşümler ciddi anlamda bana kazanç sağlıyordu. Bu süreçte seo çalışmaları bana site hiti dışında bir dönüşüm sağlamamıştı. Aslında seo çalışmaları genel anlamda çok etkiliydi; ama o aralıklı dönemlerde adw bana çok daha fazla getiri sağlamıştı.

Bunu neden mi anlattım? Çünkü seo çalışmalarında istenilen hedefe ulaşılsa bile, bazı durumlarda adw çalışmalarının gücünü bir kenara bırakmamak en iyisi.

Neden Adwords

  • Birçok firma iletişimcisi ya da çalışanı adw ve seo arasındaki farkı bilmiyor. Bu yüzden tepe noktadaki adw reklamına odaklanıyor. (İlgi çekici bir reklamda 6/1 oran, bence iyi.)
  • Bu konuda bazı temel bilgilere sahip olan firma çalışan ya da iletişimcisi adw çalışmalarını seo çalışmaları ile karıştırıyor. Aradaki farkı bilmiyor, adw’ü tıklıyor.
  • Adw’te aşina ve adw’e para harcayan kişiler, seo’nun gücünden haberleri olsa bile adw’e para harcayan firmaları reklam bütçesi ayırmış olmalarından dolayı seçiyorlar.
  • Adw’te reklamla sayfa başı olan firmalar sırf sayfa başı oldukları için seçiliyorlar.
  • Hizmet odaklı çalışmalarda, firma çalışanları aceleci olabiliyorlar, bu durumlarda adw dönüşüm oranı seo’ya göre daha yüksek oluyor.
  • Yine hizmet odaklı sektörde kurumsal firmalar haricinde bir çok orta ve küçük ölçek kobi adw’teki ilk 3 sıralamadan teklif alıp, şipşak işlerini bitirmek istiyorlar.

Hala Adwords

Yaklaşık 5-6 senedir, bir fiil kendi firmalarım için adwords kullanan biri olarak adw’un yukarıdaki nedenlerden dolayı büyük bir dönüşüm pazarını, yoğun seo çalışmalarına rağmen elinde tuttuğuna şahidim. Bu pazar gittikçe küçülüyor evet; lakin anahtar kelime rekabetinin çok yoğun olduğu, tıklama başına maliyetinin 10-15 tl arasına çıktığı sektörlerde dahi adw’ün yukarıdaki özel durumlardan dolayı seo’dan daha etkili olduğunu da söylemeden edemeyeceğim.

* Kaba bir örnek olarak, seo, seo hizmeti anahtar kelimelerine verilen adwords reklamları.
*Adw= Adwords

Share Post :

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield